چرخه ی قاعدگی یا پریود در زنان

چرخه ی قاعدگی یا پریود در زنان

چرخه ی قاعدگی یا پریود یا سیکل قاعدگی (به پارسی: دَشتان) در واقع دگرگونی فیزیولوژیکی است که در زنان بارور جهت تولیدمثل جنسی رخ می‌دهد و هر ماه یک تخمک بالغ شده و آمادهٔ پروردن جنین می‌شود. در این زمان اندک‌اندک بافت رحم نیز آمادهٔ نگهداری جنین می‌شود. اگر لقاح انجام نشود، اووسیت ثانویه(تخمک در صورتی ایجاد می‌شود که لقاح با اسپرم رخ دهد و سپس میوز دو تکمیل می‌شود و تخمک شکل می‌گیرد و تا قبل از ان اووسیت ثانویه است) دفع شده و بافت پوششی رحم ریزش می‌کند (قاعدگی). چرخهٔ قاعدگی زنان در دوران بارداری و شیردهی متوقف می‌شود.که به دلیل وجود HCG مترشحه از پرده کوریون که جفت را تشکیل و پروژسترون جسم زرد در خون می باشد که با خود تنظیمی منفی مانع از ترشح FSH و LH شده و چرخه دیگری شروع نمی‌شود.

← ادامه مطلب
راهنمای کامل فعال‌سازی رمز پویا (رمز یکبار مصرف) برای کلیه بانک‌های کشور

راهنمای کامل فعال‌سازی رمز پویا (رمز یکبار مصرف) برای کلیه بانک‌های کشور

بنابر اعلام رسمی بانک مرکزی از اول دی ماه 1398 کلیه بانک‌ها باید امکان استفاده از رمز دوم یک بار مصرف (رمز پویا) یا همان OTP را در اختیار مشتریان خود قرار دهند. این بدان معناست که از این تاریخ کلیه استفاده‌های غیرحضوری از کارت بانکی را صرفاً می‌توان با تأیید رمز پویا انجام داد. اما روش فعالسازی و استفاده از رمز یک بار مصرف (رمز پویا) چگونه است و این خدمات از سوی بانک‌های کشور چطور در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد؟

← ادامه مطلب
جمعه سیاه چه روزی است و حراج بلک فرایدی چیست

جمعه سیاه چه روزی است و حراج بلک فرایدی چیست

جمعه سیاه (به انگلیسی: Black Friday) یا حراج جمعه در آمریکا روز بعد از روز شکرگزاری است که عملاً آخرین جمعه ماه نوامبر به‌شمار رفته و آغاز آیین خرید برای کریسمس حساب می‌شود. در واقع جمعهٔ سیاه، یک روز تعطیل نیست، اما اکثر شرکت‌ها این اجازه را به کارکنان خود می‌دهند که این روز را مرخصی گرفته و به خرید سال نو بپردازند. سال‌ها است که این روز، شلوغترین روز برای فروشنده‌ها است. هر چند آمریکای شمالی محل اصلی رخداد این سنت است، اما همچون بسیاری از سنتهای دیگر این منطقه، این سنت نیز به کشورهای دیگر سرایت کرده‌است. این روز به قدری اهمیت دارد که فروشگاه‌ها قبل از ساعت ۴ صبح کار خود را آغاز کرده و مردم از همان زمان برای خرید به فروشگاه هجوم می‌آورند و باید تا قبل از آغاز شب خرید کرده باشند.

← ادامه مطلب
تفاوت میان مایکروفر و مایکروویو

تفاوت میان مایکروفر و مایکروویو

شاید تاکنون برای شما نیز در زمان خرید لوازم آشپزخانه این سوال پیش آمده باشد که چه تفاوتی میان مایکروفر و مایکروویو وجود دارد؟

پس از پیشرفت تکنولوژی و طراحی و ساخت مدل های متنوع فر، با پدیده ای با نام مایکروفر روبه رو شدیم که با سرعت جای خود را در خانه ها و آشپزخانه ها باز کرد. اما مسلما این تکنولوژی هنوز هم در حال توصعه و پیشرفت بوده و ما هر روز شاهد مدل های جدید و مختلفی در این زمینه هستیم. اما به وجود این که این وسایل جای خود را در زندگی ها باز کرده و طرفداران بسیاری دارند، هنوز هم کاملا شناخته شده نیستند. برای مثال می توانم مایکروفر و مایکروویو را نام ببریم که بسیاری از افراد تفاوتی بینشان قائل نیستند در صورتی که دو دستگاه مجزا هستند. می توانید در ادامه توضیحات کامل تر در این مورد را مطالعه نمایید.

← ادامه مطلب
هفتم آبان روز کوروش بزرگ مانا بادا

هفتم آبان روز کوروش بزرگ مانا بادا

روز کوروش بزرگ، در ۷ آبان (۲۹ اکتبر) یک روز غیر رسمی و ملی در گرامی‌داشت کوروش بزرگ، مشهور به کوروش کبیر، بنیان‌گذار و نخستین پادشاه شاهنشاهی هخامنشی است. بر اساس رویدادنامه نبونعید، هفتم آبان (29 اکتبر) سال ۵۳۹ پیش از میلاد کوروش وارد بابل شد و این روز سالروز ورود کوروش بزرگ به بابل می‌باشد.

در چنین روزی، كوروش بزرگ پس از گشودن دروازه‌ی شهر بابل، وارد آن شهر بزرگ و با شكوه و بسیار كهن شد. مردم بابل گمان می كردند كه اكنون با چپاول و كشتار و دست درازی به جان و دارایی و زنانشان روبرو خواهند شد و سپس فرمانروایی زورگو و ستمگر بر آنان شهریاری خواهد كرد ولی كورش بزرگ و سربازانش نه تنها چنین نكردند بلكه کورش فرمان آزادی و برابری داد. فرمانی كه در سال ١٩٧١ میلادی از سوی (سازمان ملل متحد) نخستین  (منشور) آزادی مردم در جهان شناخته شد.

← ادامه مطلب